Alternatywa w świecie paliw
Mówi się, że biomasa była pierwszym na świecie paliwem. W końcu najwcześniej wykorzystywanym do produkcji ciepła surowcem było właśnie drewno. Energia biomasy to jeden z tych rodzajów OZE, który ma duży potencjał do tego, by odegrać znaczącą rolę również dziś - w procesie dekarbonizacji oraz zmian na światowym rynku energii. O tym, dlaczego tak jest, piszemy w dalszej części artykułu, na początku warto jednak sobie uzmysłowić, że biomasa i jej odmiany to już teraz trzecie co do wielkości odnawialne źródło energii na świecie. W samej Unii Europejskiej procent energii pochodzącej z biomasy produktów drzewnych stanowił w ostatnich latach nawet prawie 50% wyprodukowanej ekologicznej energii.
Jeśli chodzi o Polskę, dane są równie pozytywne. Biomasa jest w kraju nad Wisłą drugim najczęściej wykorzystywanym (po energii wiatrowej) odnawialnym źródłem energii. W 2019 roku biomasa i biogaz stanowiły 19% udziału zainstalowanych mocy OZE.
Atutem biomasy, poważnie wpływającym na jej popularność, jest jej dostępność. Nie ma specjalnych ograniczeń jej występowania, jako że różnego rodzaju materia organiczna występuje właściwie na całej powierzchni Ziemi. Jej zasoby szacowane są na największe na świecie. Czym właściwie jest biomasa i w jaki sposób wykorzystuje się ją do celów energetycznych?